aldek-roman-books-png

Past events

Author's Evening with Romuald "Aldek"Roman

Wednesday, June 6, 2018, at 7:30pm


Join us for the Author's evening with Romuald "Aldek" Roman as he presents his most recent book: "Amerykański dom wariatów" - a humorous memoir.


Wednesday, June 6, 2018, 7:30 p.m. 

The Kosciuszko Foundation: 15 E 65th Street, NYC


ATTENTION: The event will be conducted in POLISH 

The event is free and open to the public. Space is limited. Registration required. 


"Jestem Amerykaninem z Zakopanego. Przyjechałem do USA ponad trzydzieści lat temu, z żoną, dziećmi, polskimi studiami, siedmiuset dolarami, szesnastoma książkami, pięcioma płytami, czterema obrazami mojej mamy i bardzo dobrą znajomością angielskiego. Po kilku latach czułem się stuprocentowym Amerykaninem. Pracowałem dla rządu, czytałem tylko amerykańskie teksty i wydawało mi się, że już zupełnie zapomniałem, jakie szczyty otaczają Dolinę Białej Wody.

Teraz Amerykanina we mnie coraz mniej. Już nie jestem Amerykaninem z Zakopanego, lecz zakopiańczykiem z Ameryki. Wszystko dlatego, że im jestem starszy, tym bardziej myślami wracam do kraju dzieciństwa i młodości. I myśli mi się żwawiej po polsku niż po angielsku. […]" 

- "Zamiast wstępu" - Romuald "Aldek" Roman

 Ciekawa, nietuzinkowa lektura, jaką są niewątpliwie opowiadania Romualda "Aldka" Romana to nie wszystko, co książka ta może dać Czytelnikowi. Niejako w gratisie otrzymuje on bowiem stymulant do własanych rozważań, powrotu do wspomnień, doswiadczeń, życiowych błędów, porażek , choć i sukcesów. Dzięki tej książce będzie on mógł spojrzeć na nie z innej perspektywy, z dystansem, krytycznie, ale i z humorem. W każdym jest bowiem "dom wariatów", ale nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, a już na pewno mało komu udaje się o nim opowiedzieć w sposób tak interesujący, z taką gawędziarską swadą, którą z pewnością uwiedzie Czytelnika.  - Piotr Talaga, dziennikarz. 

<< Return to Past events