aria-pozegnalna-poster-png

Past events

Zbigniew Herbert - Aria Pożegnalna” – A spectacle of poetry and music

Wednesday, September 12, 2018, at 7:30pm

The Kosciuszko Foundation is pleased to present: "Zbigniew Herbert - Aria Pożegnalna" – a spectacle of poetry and music performed by Jerzy Zelnik, actor and Michał Maksymilian Dudziński, piano.  The presentation is dedicated to Zbigniew Herbert, one of Poland's most honored and influential poets, to commemorate the 20th anniversary of his passing.

Wine reception and a meeting with the actor will  follow the spectacle.

The event will  be conducted in PolishFundacja Kościuszkowska ma zaszczyt zaprosić na

 

ZBIGNIEW HERBERT. ARIA POŻEGNALNA

Spektakl słowno-muzyczny w wykonaniu Jerzego Zelnika – recytacja i Michała Maksymiliana Dudzińskiego - fortepian

 

Sroda, 12 września, 2018, 7:30 p.m. 

The Kosciuszko Foundation, 15 E 65th Street, New York, NY 10065

Scenariusz i reżyseria: Jerzy Zelnik

Wydarzenie powstało z okazji ROKU ZBIGNIEWA HERBERTA dla upamiętnienia 20-ej rocznicy śmierci poety.

W programie m.in.: Brewiarz, Do rzeki, Ballada o tym że nie giniemy, Testament, Siódmy anioł i inne wiersze.

Po przedstawieniu – poczęstunek i spotkanie z artystami

Bilety: $15-$25 


JERZY ZELNIK - W 1968 roku ukończył PWST w Warszawie, na wydziale aktorskim. Miał już za sobą debiut w filmie „Faraon". W latach 1968-2005 współpracował jako aktor z wieloma polskimi scenami, m.in.: z Teatrem Starym w Krakowie, Dramatycznym w Warszawie, Powszechnym w Łodzi, Powszechnym w Warszawie czy Teatrem Studio w Warszawie.

Z bardziej znaczących ról wymienić warto: Mindowe w dramacie Słowackiego, Banco w sztuce Ionesco, Niechludow w „Zmartwychwstaniu" Tołstoja, conradowski Razumow, Jazon w „Medei" Eurypidesa, Książę Bołkoński w „Wojnie i pokoju", Klaudiusz w „Hamlecie", Trigorin w „Czajce" Czechowa. Będąc dyrektorem artystycznym Teatru Nowego w Łodzi w latach 2005-2008 wyreżyserował „Rozbity dzban" Kleista i „Wszystko z miłości" Ayckbourna oraz zagrał ostatnią główną rolę, Don Juana. Jerzy Zelnik jest również popularnym aktorem telewizyjnym i filmowym.

W serialach i Teatrze Telewizji był często obecny grając m.in.: Dr. Murka w serialu o tym tytule, Zygmunta Augusta w serialu „Królowa Bona", Hrabiego w spektaklu „Nieboska komedia" Krasińskiego. W swoim dorobku ma też kilkadziesiąt filmów fabularnych: Jan „Kapucyn" w „Skorpionie, Pannie i Łuczniku", Łukasz Niepołomski w „Dziejach grzechu", Zygmunt August w „Epitafium dla Radziwiłłówny", Hrabia Moritz w filmie „Cheat" - to tylko niektóre z wielu mniejszych lub większych ról.

W 1997 roku nagrodzony odznaką Zasłużony Działacz Kultury. W 2006 roku otrzymał od Prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. W 2017 roku z rąk Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Piotra Glińskiego, odebrał Złoty Medal Gloria Artis.


Michał Maksymilian Dudziński – muzyk, multiinstrumentalista, kompozytor, nauczyciel. Pochodzi z rodziny artystycznej. Od najmłodszych lat związany ze sztuką, teatrem, muzyką, fotografią, śpiewem, malarstwem i rzeźbą. Jego głównym nurtem artystycznym jest sztuka intuitywna, którą poznał grając na instrumentach etnicznych jako aktor i muzyk rodzinnego teatru "Performer" w Zamościu. Od 1991 roku brał czynny udział i pomagał w organizacji Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Intuitywnej - "Fortalicje" w Zamościu.

Grał w wielu zespołach jazzowych, bluesowych, folkowych i muzyki klasycznej. Tworzy również oprawę muzyczną i recytuje do poezji Leśmiana - „Srebroń" w Zamościu. Występuje z własnymi małymi koncertami solowymi.

Obecnie nauczyciel, artysta sceniczny, animator sztuki, korepetytor warsztatów recytacji, współorganizator i juror Józefowskich Spotkań z Poezją Papieską Jana Pawła II.

<< Return to Past events